LIR 8 v archívu

8.LIR v archivu

 

    Dne 2. 11. 2011 jsme opět již po několikáté navštívili vojenský ústřední archiv v Karlíně. Tentokrát vybaveni pořádným fotoaparátem a volným časem. Podařilo se nám nafotit řadu materiálů, které zde budeme postupně zveřejňovat. Bojužel se zachovaly pouze rozkazy náhradního praporu, který byl celou velkou válku dislokován v Salzburgu. Ale jou zde k dispozici dva deníky. Autorem jednoho z nich je bývalý velitel prvního praporu LIR 8 a pozdější velitel pluku Oberstleutnant Jakub ZDENĚK.

     Je třeba si uvědomit při čtení řádek těchto dokumentů, že kronika i ostatní zápisky jsou pořizovány a dopisovány po první světové válce kdy již Rakousko-uhersko neexistovalo. Doba se změnila a vše staré Rakouské muselo pryč!

    Bývalý velitel prvního praporu a autor těchto pamětí 8.pluku mjr. Jakub Zdeněk, se stal v československé armádě generálem a tyto zápisky jsou tedy poplatné době a atmosféře první repubilky. Nový stát se tehdy všemi dostupnými prostředky snažil zničit vše z minulého režimu a to často i velice drasticky! Naříklad bylo vojákům zakázáno nosit vyznamenání staré armády pod pokutou až 5000kč (to byla zhruba v té době cena kvalitního automobilu).

 

Ben + Miloš

 


Nepřihlášený